Wyjątkowe piękno białych plaż, porośniętych sosną wysepek, dzikich urwisk skalnych i świątyń, takich jak Itsukushima, które wydają się unosić na falach, przyciąga wielu zwiedzających.
Tą krótką charakterystyką wyspy Shikoku, pozwolę sobie rozpocząć niniejszą recenzję filmu pod tym samym tytułem, którego akcja rozgrywa się właśnie na terenie wyspy.
Hinako w dzieciństwie opuściła wyspę Shikoku i przeniosła się z rodzicami do Tokio. Po latach powraca w rodzinne strony. Tam dowiaduje się o losach swojej najlepszej przyjaciółki z lat młodości, Sayori, z którą straciła kontakt po przeprowadzce do stolicy. Sayori, mając 16 lat, utonęła w pobliskiej rzece. Spotykała się wtedy z chłopcem imieniem Fumiya, który był ich wspólnym przyjacielem. Chłopak twierdzi, że od tego czasu nawiedza go duch dziewczyny.
Hinako i Fumiya spędzają ze sobą coraz więcej czasu i oboje coraz bardziej zaczynają odczuwać obecność Sayori. Kiedy postanawiają dowiedzieć się więcej o śmierci przyjaciółki, odkrywają tragiczną prawdę o Sayori i jej najbliższych.
Film oparty jest na lokalnych legendach, które pojawiły się w opowiadaniach dla dzieci autorstwa Masako Bando. Dorastał on w prefekturze Kochi, więc tego typu podania i opowieści nie były dla niego niczym nowym.
Od razu rzuca się w oczy podobieństwo do filmów Hideo Nakaty. Przemawia za tym ogólny klimat całej produkcji. Jest mroczno, tajemniczo, ponuro, bez jakiejkolwiek nutki optymizmu.
Podobnie, jak miało to miejsce w Ringu, tak i tu mamy nawiązanie do ducha osoby, która za życia ''nabrała'' w siebie zbyt wiele negatywnej energii. Prędzej czy później gdzieś musiała ona znaleźć swoje ujście.
Podczas scen retrospekcyjnych mamy okazję poznać prawdziwe oblicze demonicznej Sayori, która wcale nie była miłą i sympatyczną dziewczynką, o czym miała okazję się przekonać chociażby Hinako.
Już pomijam fakt, że przywrócona do życia przez swoją matkę Sayori powraca jako upiór. Niszczy wszystko, czego dotknie. Pragnienie bycia z osobą, którą kochała przez całe swoje życie jest tak silne, że nic nie jest jej w stanie powstrzymać.
Mimo, iż fabuła brzmi atrakcyjnie i dodatkowo mamy jeszcze jako takie powiązanie z Ringiem Nakaty, wcale nie jest tak ładnie. Jego podstawowym minusem jest NUDA! I tego się nie da pominąć. Nie będę ukrywała, że film jest nudny, a cała akcja wlecze się jak przysłowiowe flaki z olejem.
Jeszcze momenty, kiedy Hinako przybywa na wyspę, są w porządku i potrafią zainteresować, to już późniejsze dociekania i śledztwo, jakie przeprowadzają bohaterowie, to po prostu porażka.
Wszystko zaczyna się gmatwać i w pewnym momencie w ogóle nie wiedziałam o co właściwie chodzi. Jedyne, co udało się wywnioskować, to fakt, że Shikoku to ziemia przeklęta. Za sprawą swoich rodziców, Sayori stała się okrutnym i destrukcyjnym ''narzędziem'' w ich rękach.
Niestety, próba uzyskania atmosfery podobnej do dzieła Nakaty spełzła na niczym.
Nie pomogła tu nawet znakomita i jedna z najbardziej ''rozchwytywanych'' japońskich aktorek - Chiaki Kuriyama. No, ale wybaczcie, jak fabuła jest kiepska, to nawet aktorzy już niewiele zdziałają. Tak też się stało w tym wypadku.
Od połowy filmu zaczyna się naprawdę kiepski seans i trwa tak do ostatnich minut.
Przykro mi, bo spodziewałam się typowo klimatycznego japońskiego horroru, z fabułą, która wciągnie widza w wir wydarzeń i dosłownie wgniecie w fotel, a tu okazało się, że Shikoku to jedna wielka porażka...
Skłamałabym jednak, gdybym napisała, że nie ma tu plusów. Pierwszym będzie Chiaki Kuriyama, a drugi stawiam za dobre chęci, bo przecież mogło być naprawdę nieźle.
MOJA OCENA:
👹👹👹👹👹 5/10
Brak komentarzy:
Prześlij komentarz