Legends składa się z sześciu niedługich historyjek. Każda dotyczy znanej legendy pochodzącej z danego obszaru Japonii. Jedno, co charakteryzuje wszystkie opowiadania to niesamowita, przesiąknięta mrokiem atmosfera.
Aby prawidłowo ocenić, a przede wszystkim docenić to dzieło, trzeba by było zapoznać się z wcześniejszą twórczością Junji, którego nazwisko pojawia się już w dwóch wydanych antologiach z zakresu ghost story. Inagawa jest postacią dość znaną w Kraju Kwitnącej Wiśni, po pierwsze z uwagi na swoje gawędziarskie zamiłowania, o czym wspomniałam już wcześniej, a po drugie, często pojawia się w różnego rodzaju programach telewizyjnych. Ostatnio jednak zaniechał występów w TV i skupił się na działalności mającej na celu zaznajomienie szerszego grona odbiorców z historiami, które powszechnie nazywamy paranormalnymi. Główną ich tematyką są nawiedzone domy, opętania oraz duchy.
Każda ukazana tu historia trwa około 15 minut i jest poprzedzona krótkim komentarzem Inagawy. Jest to odpowiednik innej podobnej antologii - J Horror Anthology: Underworld i razem z nią tworzą łącznie 12 opowieści ghost.
Oryginalne serie, wydane przez Inagawa Junji, to:
Inagawa Junji's Horror of Legend
Inagawa Junji's Horror of a Shiver
Inagawa Junji's Horror of Truth
Jak sam tytuł wskazuje na całość składają się opowieści, które w różnych rejonach Japonii zdobyły status legend. Opowiadane są zazwyczaj przez najstarszych członków rodziny i przekazywane z pokolenia na pokolenie, dzięki czemu nie są zapomniane. Trzy z ukazanych historii nawiązują do dawnych podań, jedną zaś zaczerpnięto z tradycyjnych Kwaidan. Mimo, iż opowiadania są krótkie i niekiedy zabawne, to z pewnością nadają się na wieczory, które dostarczą nam dreszczyku emocji.
Peony Lamp [Botan Dorou]
To oczywiście klasyczna opowieść Kwaidan, opowiadająca o upiornej Shinzaburo odwiedzającej swojego kochanka. Historia zawiera kilka zabawnych elementów, a zachodni widz może ją znać chociażby z filmu Haunted Lantern. Morał tej opowiastki jest prosty: lepiej być wesołym prostakiem, niż wiecznie niezadowolonym ''arystokratą''. Tacy ludzie z reguły wiecznie są nieszczęśliwi i na coś narzekają, a po śmierci prześladują swoich bliskich.
She Bear [Kuma Onna]
Bohaterkami tej historii są dwie dziewczyny, uczennice liceum, które odkrywają, że pozornie niewinna legenda nosi znamiona opowieści rzeczywistej i nie jest to tylko niewinna plotka. Tu stajemy twarzą w twarz z Kuma onna, która - jak głosi legenda - zbiera po swoich ofiarach pamiątki.
Yamaba [Yamamba]
Yamamba to według japońskiej starożytnej legendy duch zamieszkujący góry. Zazwyczaj przybiera postać kobiety w podeszłym wieku i zabiera dusze ludzi, którzy zbłądzili na górskich szlakach. W tej opowieści mamy okazję poznać dwie ekipy telewizyjne, które wyruszają w odległe górskie rejony, aby nakręcić reportaż na temat legendy yamamba.
Nurari Hyon
"Nurari Hyon" jest dobrze znanym w tradycji potworem-duchem, którego niekiedy określa się angielskim mianem "Slippery Old Man". Jest to starszy mężczyzna, którego charakteryzują niesamowite możliwości. Historia w tym opowiadaniu przedstawia nam takiego Nurari Hyon, który zaprzyjaźnia się z chłopcem z epoki Edo. Wkrótce staje się dla niego ogromnym zagrożeniem.
Heartbroken Trip [Shoushin ryokou]
Młoda kobieta czeka na swoją przyjaciółkę, aby pojechać na weekend do niedalekiej karczmy. Zostaje jednak sterroryzowana przez bliżej niezidentyfikowane istoty. Kiedy przyjaciółka dociera na miejsce oczekiwania, dostrzega przerażające postaci-widma, które stopniowo zdają się zanikać...
Lost Souls [Komen no Oni]
Dosłowne tłumaczenie tytułu brzmi: ''Demon z powierzchni jeziora'' i odnosi się do historii nawiedzonego akwenu wodnego, w którym samobójstwa popełniały całe rodziny. Któregoś dnia dwoje młodych ludzi postanawia zatrzymać się nad jeziorem w drodze powrotnej, aby się posilić. Wkrótce kwestia powrotu do domu stanie się kwestią życia lub śmierci.
Wszystkie ukazane w antologii historie są znakomicie rozrywkowymi opowieściami. Szkoda, że trwają one zaledwie po 15 minut, gdyż niektóre wątki zasługują na dalszą kontynuację lub po prostu kończą się wtedy, kiedy można by było jeszcze coś opowiedzieć (dopowiedzieć). Strachu wielkiego i przerażenia wprawdzie nie doświadczymy, ale zapewniam, że groza jest subtelna i znakomicie będzie budowała mroczny nastrój w zimowe, ponure wieczory.
MOJA OCENA:
👹👹👹👹👹👹👹👹 8/10
Brak komentarzy:
Prześlij komentarz